Śląska Koperta Życia

Dodano 2016-05-09

W ramach Śląskiej Platformy Przeciw Nienawiści realizowana jest akcja Koperta Życia na Śląsku. Jej inicjatorami są: Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.

Jej celem jest przede wszystkim pomoc osobom starszym, schorowanym, samotnym, czy z niepełnosprawnościami, które ze względu na swój stan zdrowianie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym.

Bezpośrednimi w związku z tym adresatami Śląskiej Koperty Życia są przedewszystkim zespoły ratownictwa medycznego, ale i również pozostałe służby podejmujące interwencję, jak np. policja, czy straż pożarna.

Pomysł wyposażania w Koperty Życia osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych – wzorowany na tzw. pudełku życia z Wejherowa – narodził się w gminie Gogolin. Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2014. Obecnie jest wprowadzany także przez kolejne samorządy w Polsce. Ma służyć sprawniejszej pomocy w przypadku m.in. zasłabnięcia osoby starszej, ma pomóc schorowanymczy samotnym. Szacuje się, że dzięki takiemu zabiegowi uratowano już w całej Polsce co najmniej kilkaset osób.

Koperta Życia to specjalna, plastikowa koperta, którą należy umieścić w widocznym miejscu w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Samą lodówkę należy oznaczyć naklejką. W Kopercie Życia osoby udzielające pierwszej pomocy znajdą informacje o chorobach, przyjmowanych lekarstwach czy uczuleniach.

w imieniu Organizatorów,
dr Aleksandra Wentkowska
Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach
Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach (dla woj. śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego)
ul. Jagiellońska 25, 40 - 032 Katowice
sekretariat (+ 48 32) 72 86 800
fax (+ 48 32) 72 86 823
www.rpo.gov.pl

Pliki to pobrania: TUTAJ

Europejski Fundusz Społeczny

Strona współfinansowana przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Kapitał ludzki
X