„Sprawniej i lepiej - wdrożenie usprawnień organizacyjnych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczynie”
Wartość projektu: 421 610,00 zł
w tym dofinansowanie Unii Europejskiej: 355 332,90,00 zł
Okres realizacji: 01.09.2019 r. - 31.08.2020 r.
Beneficjentem projektu jest Gmina Pszczyna- Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczynie
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Celem głównym projektu jest wdrożenie usprawnień organizacyjnych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczynie polegających na oddzieleniu pracy administracyjnej od świadczenia pracy socjalnej oraz usług socjalnych w okresie od 01.09.2019 r. do 31.08.2020 r. Wdrożenie zmian skutkować będzie poprawą obsługi osób zgłaszających się do ośrodka pomocy społecznej, zoptymalizowaniem wykorzystania kompetencji pracowników Ośrodka, a tym samym kreowanie wizerunku instytucji publicznej przyjaznej członkom społeczności lokalnej. Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój zdefiniowanego jako Wzmocnienie potencjału instytucji działających na rzecz włączenia społecznego w następujący sposób:
1) zmiana organizacji pracy Ośrodka, w tym zmiana w strukturze organizacyjnej, co przyniesie następujące efekty:
a) poprawa funkcjonowania systemu wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
b) oddzielenie pracy administracyjnej od pracy socjalnej oraz świadczenia usług socjalnych,
c) utworzenie stanowiska ds. pierwszego kontaktu (stanowisko rotacyjne wśród pracowników Ośrodka),
d) utworzenie zespołu ds. świadczeń przyznawanych decyzją administracyjną,
e) utworzenie zespołu ds. pracy socjalnej
f) utworzenie zespołu ds. usług.
2) projektodawca w ramach projektu wdroży w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczynie nowy system organizacyjny, o którym mowa w art. 110 a ustawy o pomocy społecznej oraz zapewni wykorzystanie rozwiązań modelowych oddzielenia procedury administracyjnej przyznawania świadczeń pomocy społecznej od pracy socjalnej, w oparciu o Zasady wdrażania usprawnień organizacyjnych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz Model realizacji usług o określonym standardzie w gminie.
Proces wdrażania zmian oparty będzie na modelu partycypacji pracowniczej, co w praktyce oznacza udział pracowników w każdym etapie realizacji projektu oraz realny wpływ na jego przebieg, tj. od momentu planowania zmian, wyznaczania kierunków i rozwiązań po pełne wdrożenie wypracowanych rozwiązań. Tym samym pracownicy zyskają możliwość udziału w wyjazdowych warsztatach konsultacyjnych, indywidualnych i grupowych konsultacjach prowadzonych w miejscu pracy, zespołach zadaniowych (powoływanych doraźnie w sytuacji stwierdzenia ryzyka opóźnień problemów we wdrażaniu zmian organizacyjnych) jak również poprzez zgłaszanie wszelkich uwag i sugestii kadrze zarządzającej jak i zewnętrznemu ekspertowi.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego